Emigrantka (2000)
Chcesz obejrzeć?
Czas trwania
- 23 min.
Zarys fabuły
Dobrze pamięta dom w Opatówku. Ojciec miał tam fabrykę lalek i zabawek. I dom z dużym ogrodem, którego już nie ma. W ojcowskiej fabryce pracowało 250 robotników. Tylko dwóch z nich było Żydami. Mała Łucja przyjaźniła się z córką jednego z nich, Ryfką. Drugą przyjaciółką była córka dozorcy, Aniela. Podczas jednej z zabaw Ryfka powiedziała coś o Żydach. Kto to? - spytała Łucja. My - odpowiedziała Ryfka. A Aniela? - drążyła córka producenta lalek. Ona nie - zapewniła Ryfka. Biedna Aniela - westchnęła mała Łucja. Potem Łucja Pinczewska opuściła Opatówek i zamieszkała z rodzicami w Warszawie, gdzie poszła do przedszkola. Jeszcze później - młoda nauczycielka polskiego, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, przeżyła oblężenie stolicy, by z mężem lwowiakiem, oficerem rezerwy, uciec przed Niemcami do Lwowa. Ocalała z holocaustu, lecz aresztowana przez NKWD musiała pracować w kopalni za Uralem. Nigdy nie wróciła do Polski. Po zawarciu tzw. umowy Sikorski-Majski, dotarła do Persji, potem do Palestyny, gdzie powtrónie wyszła za mąż. Wreszcie - za ocean, z mężem Jerzym Gliksmanem, warszawskim adwokatem, doktorantem Sorbony. To właśnie on w 1948 roku wydał pierwszą na Zachodzie książkę o obozach sowieckich zatytułowaną "Powiedzcie Zachodowi". W Waszyngtonie wykładała literaturę polską, rosyjską i sowiecką, uczyła języka polskiego i staro-cerkiewno-słowiańskiego, który młodym Amerykanom zupełnie nie chciał wchodzić do głowy. Kiedy jednak dowiedziała się, że brat i matka dotarli do Izraela bardzo chorzy, porzuciła dobrze zapowiadającą sie karierę filologa, aby się nimi zająć. Oboje zmarli. Na prośbę Jerzego Giedroycia spotkała się z Leo Lipskim. Okazało się, że na wpół sparaliżowany pisarz potrzebuje pomocy. Zaopiekowała się nim. Opiekowała się nim przez 37 lat. Potem zmarł i on. Łucja Pinczewska-Gliksman opowiada w filmie o swoim długim, nie pozbawionym dramatów życiu. Czyta swoje mądre i wzruszające wiersze. Wędruje ulicami Tel Awiwu, niewysoka, bardzo szczupła, lekko przygarbiona. Opowiada z humorem; poczucie humoru zawsze ratowało ją w życiu. Mówi, że trochę pisze - także fraszki, trochę pomaga innym pisarzom. Chce jeszcze coś skończyć i prosi Boga... "Bo jak długo - pyta - człowiek może żyć, w dodatku samotny człowiek?". Źródło: www.tvp.com.pl
Serwis VODPLAY.pl sprawdza dla Ciebie, w których platformach VOD obejrzysz legalnie cały film emigrantka online. Reżyserem filmu jest Krzysztof Bukowski. Zdecydowanie możemy zaliczyć ten film do gatunku Dokumentalny. Cały film trwa około 23 min. Ten materiał w zależności od serwisu VOD może być dostępny za darmo, z napisami, z lektorem lub z dubbingiem. Dystrybucja filmu "Emigrantka" jest zapewniana przez legalne źródła. Nie zezwalamy na umieszczanie odnośników do darmowych wersji "Emigrantka" na serwisach typu zalukaj, cda, kinoman czy youtube.
W naszym serwisie NIE znajdziesz linków do pirackich źródeł. Bazujemy na ogólnodostępnych serwisach takich jak filmweb.pl oraz imdb.com. Linki, które są dostępne po zalogowaniu, prowadzą do autoryzowanych serwisów VOD, dzięki czemu masz pewność, że wspierasz legalną kulturę.