Felicja (1977)
Chcesz obejrzeć?
Czas trwania
- 28 min.
Zarys fabuły
Na cmentarzu zasłużonych w niewielkiej duńskiej miejscowości Helerup stoi pomnik przedstawiający siedzącego mężczyznę, który podtrzymuje omdlałą postać kobiety z rozkrzyżowanymi ramionami. Usytuowano go u wezgłowia mogiły Leone i Lucjana Masłochów. Ona jest jedyną kobietą pochowaną na tym cmentarzu, on - jedynym cudzoziemcem. Wzięli ślub potajemnie, w sylwestrowy wieczór 1944 roku. Kilka dni później dopadło ich gestapo. Lucjan zginął od serii z broni maszynowej. Leone broniła się, jak długo mogła. Potem połknęła truciznę, by nie wpaść w ręce Niemców, w obawie, że torturami zmuszą ją do wydania współpracowników z konspiracyjnej grupy "Felicja". W kwietniu 1940 roku Dania poddała się Niemcom, bez walki. Wielu Duńczyków wstydziło się tego. Z tego uczucia rodził się ruch oporu. Ale w Danii było też wielu Polaków. Oni również pragnęli walczyć z niemieckim okupantem. Te dążenia doprowadziły do powstania polsko-duńskiej organizacji wywiadowczej. Jej utworzenie zainicjowali: lektorka języka Polskiego na Uniwersytecie Kopenhaskim Romana Haldberg i przybyły do Danii jeszcze przed wojną Adam Sokólski, który uczył Polaków w jednym z małych miasteczek. Początkowo grupa zajmowała się organizowaniem pomocy dla polskich jeńców osadzonych w niemieckich obozach, przygotowywaniem tras przerzutowych dla zbiegłych z obozów, organizowaniem zaplecza. Z czasem, za pośrednictwem Szwecji, trafiła pod rozkazy Londynu. Wówczas otrzymała nazwę "Felicja". Początkowo na jej czele stał Adam Sokólski. W 1943 roku jego miejsce zajął Lucjan Masłocha. Podczas bitwy nad Bzurą trafił do niewoli, a kiedy udało mu się zbiec z obozu, przedostał się do Danii, następnie do Szwecji, skąd wrócił po przeszkoleniu. W jakiś czas potem u jego boku pojawiła się Leone Maensen, na własna rękę dotarła ze Szwecji do Danii, by współdziałać z Polakami. Po tragicznej śmierci obojga, "Felicją" kierował Svenn Seehusen, szef duńskiego ruchu oporu. Przez z górą 40 lat w Polsce nie mówiło się o istnieniu "Felicji", jej działalności ani o polsko-duńskiej konspiracji. Film, bardzo starannie udokumentowany i sprawnie zmontowany, wypełnia tę lukę. "Felicję" i jej bojowników wspominają w nim: Svenn Seehusen, major Ole Lippman, George Nellemann, Christiana Haldberg - córka Romany, Franz Josef Malec oraz John Bush - syn ostatniego szefa polskiej organizacji podziemnej w Danii, Togera Busha, zmarłego kilka godzin przed nagraniem.
Serwis VODPLAY.pl sprawdza dla Ciebie, w których platformach VOD obejrzysz legalnie cały film felicja online. Reżyserem filmu jest Magda Żurowska. Zdecydowanie możemy zaliczyć ten film do gatunku Dokumentalny. Cały film trwa około 28 min. Ten materiał w zależności od serwisu VOD może być dostępny za darmo, z napisami, z lektorem lub z dubbingiem. Dystrybucja filmu "Felicja" jest zapewniana przez legalne źródła. Nie zezwalamy na umieszczanie odnośników do darmowych wersji "Felicja" na serwisach typu zalukaj, cda, kinoman czy youtube.
W naszym serwisie NIE znajdziesz linków do pirackich źródeł. Bazujemy na ogólnodostępnych serwisach takich jak filmweb.pl oraz imdb.com. Linki, które są dostępne po zalogowaniu, prowadzą do autoryzowanych serwisów VOD, dzięki czemu masz pewność, że wspierasz legalną kulturę.